POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Nové Beranovy zločiny

14. dubna 2018 v 14:08 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Ačkoliv titul nové knihy píseckého spisovatele Ladislava Berana "Rakev bez nebožtíka", kterou vydalo nakladatelství Moba, evokuje spíše hororovou náplň, autor i v tomto případě zůstal věrný svému oblíbenému žánru krimipovídek. Ovšem tentokrát zavádí čtenáře pro změnu do třicátých let minulého století, kdy ruku zákona i v Písku představovala četnická pátračka. Hned v první povídce přivádí Beran na scénu již známého štábního kapitána Votrubu a jeho kolegu Hřebejka, ovšem představuje i jejich protipól - tamní galerku. Fundovaně, ale s určitým nadhledem, vtipnými postřehy a laskavým pousmáním.

Dvaadvacet povídek s výmluvnými názvy je lákavým ponorem do nedávné minulosti, do životních osudů těch, kteří zákon porušovali, i těch, kteří se tomu snažili zabránit. Sympatická je také v této Beranově knize neoddiskutovatelná znalost prostředí a vztahů, ale i to, že jeho postavy jsou bez výjimky životnými osobami z masa a kostí a hovoří jazykem oné doby, který má přece jen své zvláštnosti. Jako obvykle vycházejí čtivě popsané příběhy ze skutečných kriminalistických případů, odehrávajících se v prvorepublikové atmosféře jinak poklidného Písku a jeho okolí.

Už podle nadpisů jednotlivých kapitol je čtenáři jasné, že se má na co těšit - Zločin z vášně, Příliš krátký provaz pro vraha, Bestiální zločin, Dům laskavé neřesti, Podivné móresy galerky, Peklo počká, Netolický hanbatý případ, Poslední milostná avantýra, Nóbl malér… Zloděje, kasaře a podvodníky střídají případy, v nichž hrají roli erotické pletichy a lehké děvy, a nejednou i zločin nejtěžší - vražda. Třebaže v žádné z povídek nechybí napětí a očekávaný moment překvapení, ani v těchto případech se Beran nenechává strhnout k laciným popisům samoúčelného násilí a drastických surovostí. I na tenkém ledě odhalování zločinů nejtěžšího kalibru a líčení tehdejšího podsvětí plného neřestí zachovává svůj decentní, ale důvěryhodný jadrný vypravěčský styl a lidské porozumění. Ať už se jedná o vypáčený trezor, vraždu mladičké služebné, nález mrtvého novorozeněte, zločin z lásky, loupežné přepadení nebo problémy v nevěstinci. Snad proto jsou Beranovy knihy tak oblíbené a vyhledávané, k nimž se čtenář vždy znovu a znovu vrací...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama