POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Pouť oběšenců

25. dubna 2018 v 11:37 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy

Ačkoliv název knižní novinky "Pouť oběšenců", vydané nakladatelstvím Knižní klub, zní spíše hororově, ve skutečnosti se jedná o poutavý historický román s detektivní zápletkou. Volně navazuje na předchozí tituly z pera milevského autora Pavla Hrdličky, který si již získal své místo mezi spisovateli orientujícími se na historická témata. Také tentokrát se ve své knize vrací do středověké Prahy, ale i k osobě svého hlavního hrdiny - podrychtáře Václava od Černého koně a k dalším postavám s popisovanou dobou prokazatelně spojenými.

Svou roli zde sehrává rovněž početná banda loupeživého rytíře Jana Zoula, i když vlastně již nikoliv v podobě živých. Jako oběšenci ze Šibečního vrchu už roli v podstatě pasivní a značně nepříjemné. Jejich mrtvá těla se totiž najednou začala objevovat u vchodů staropražských domů a nahánět hrůzu jak jejich majitelům, tak širokému okolí. Kolem těchto neblahých nálezů se rozpoutává vlna nevole, strachu a děsivých dohadů, ale i pochopitelně vyburcovaných snah vypátrat původce onoho drsného kousku. To ovšem není zdaleka všechno, na knižních stránkách se rozehrává barvitý napínavý příběh kolem královského dvora, vysoké šlechty, měšťanů i jejich služebnictva. Nejasné souvislosti politického zákulisí, intriky, nesplacené dluhy, podvržené listiny - to všechno vytváří rámec zločinu ještě horšího, jímž je vražda. A ne jen jedna. Ve hře jsou pak vysoká esa a je na podrychtáři Václavovi, zda najde při svém pátrání odvahu ukázat prstem i do řad králových oblíbenců.
Pavel Hrdlička, třebaže se mezi literáty se zájmem o středověk ocitl teprve v penzijním věku, dokazuje i tímto románem, že téma zvládá na jedničku. Svědčí o tom nejen dějové souvislosti se skutečnými událostmi a skutečnými osobami popisované časové výseče, ale i užívání dobových výrazů a znalost detailů běžného života ve zvoleném údobí. A aby se i čtenář dokázal bez problémů orientovat, doplnil svou knihu také rejstříkem vysvětlivek týkajících se historických postav v románu vystupujících, stejně jako dokumentovaných událostí - vražd a jejich obětí, a v neposlední řadě také užívaných výrazů, platidel, měr a vah. Zkrátka do románového středověku vstoupíte jako čtenáři řádně vyzbrojeni a poučeni.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama