POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Černí baroni tentokrát z jihu

12. května 2018 v 20:39 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Díky Švandrlíkově knize a jejímu následnému filmovému zpracování se pojem "černí baroni" stal známým ve všech věkových kategoriích, včetně některých hlášek z úst hlavních postav zmiňované hořké komedie. Českobudějovický novinář Radek Gális si tento název vypůjčil do titulu i obsahu své knihy Černí baroni od Černé věže, kterou vydal společně s nakladatelstvím Měsíc ve dne na sklonku minulého roku.

Ústřední postavy Gálisovy publikace jsou však skuteční, živí lidé z našeho okolí, kteří díky svému politickému zařazení, diktovanému totalitním režimem a často jen vinou svého původu, trávili vojenskou službu v oddílech PTP - pomocných technických praporů, jako vojáci beze zbraně, vojáci s černými výložkami. Senátor Jiří Šesták v předmluvě říká, že kniha je odrazem záslužné snahy mnohdy v poslední chvíli zachytit dramatické osudy lidí, které by neměly být zapomenuty. A právě prostřednictvím těchto stránek budou někdejší nositelé černých výložek žít dál, třeba v naší paměti.

Autor knihy se dlouhou dobu zajímal o vzpomínky bývalých příslušníků PTP, které formou autentických rozhovorů prezentuje ve zmiňované publikaci. A je třeba dodat, že díky pravidelným kontaktům s těmito lidmi se dokázal ptát zasvěceně, zajímavě a poutavě. Už jen nadpisy jednotlivých kapitol vypovídají o tom, co doba a příslušnost k těmto praporům pro mnohé znamenaly. Například: Komunisté nám rozbili celou rodinu, Vyhrožovali nám, že s našimi lebkami vydláždí náměstí, Být pétépákem jsme brali jako čest, že nepatříme k posluhovačům režimu, Napřed za trest fáral v uranových dolech, pak na vojně dobýval uhlí… Už samotný text je dokumentem doby, takže logicky nechybí ani dokumentární fotografie z archivů zpovídaných, stejně jako aktuální snímky z různých pozdějších setkání s nimi.

Tak se na stránkách knihy setkáváme se Stanislavem Češkou z Lišova, JUDr. Janem Deckerem,

kterému titul přinesl až listopadový převrat v roce 1989, Petrem Frankem z Tábora, Mons. Václavem Kulhánkem, který byl odveden na vojnu z teologického semináře, Juliem Lukešem, jenž zemřel ještě před vydáním knihy, Jiřím Peškem, aktivním fotbalistou, Miroslavem Petráškem, p. Hugem Josefem Pitlem, který rovněž vydanou knihu již nespatřil, Bohumilem Šabatkou, Karlem Šulčíkem, RNDr. Václavem Šulistou, Františkem Walischem, jenž zemřel dva roky před vydáním knihy, Jiřím Wernerem a Mgr.Bc. Ivanem Mánkem, který se rovněž zemřel ještě před vydáním publikace. Radek Gális probírá s jednotlivými respondenty nejen dobu na vojně a důvody, proč se ocitli u "pétépáků", ale také jejich dětství, mládí a pochopitelně i dobu, kdy se vrátili do civilního života. Proto je knížka takovou zhuštěnou životní kronikou čtrnácti mužů, které spojovala příslušnost k PTP, ale také k jižním Čechám. Z jejich vyprávění, ačkoliv od doby jejich působení v pracovních praporech uteklo již hodně vody, vyzařuje život, i když plný trpkých zkušeností, ale i odvaha a naděje do dnů budoucích.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama