POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Jihočeský literární rybník má již čtrnáctou Žabku

11. května 2018 v 13:01 | Petr Šulista a Fanda :-) Tylšar |  Aktuálně

Jihočeský literární rybník má již čtrnáctou Žabku

Audiosál Jihočeské vědecké knihovny byl dne 10. května 2018 svědkem slavnostního vyhlášení výsledků literární soutěže Jihočeská žabka, kterou již počtrnácté pořádá Jihočeský klub Obce spisovatelů společně s Jihočeským krajem.

Oproti loňskému roku, kdy bylo do soutěže zasláno celkem 80 prací, v letošním roce se soutěže zúčastnilo pouze 45 autorů (32 dívek, 13 chlapců). Porota stejně jako v minulých ročnících přihlížela ke způsobu zpracování zadaného tématu, zajímavosti a bohatosti děje, úrovni vyjadřování a v neposlední řadě i k věku jednotlivých autorů.

Mile nás překvapilo, že se mezi autory objevilo opět několik jmen, známých z předešlých ročníků - Laura POKORNÁ ze zdejšího Gymnázia v Jírovcově ulici, Veronika KOBLIHOVÁ ze SOŠ služeb a řemesel v Táboře, Klára MARKOVÁ ze ZŠ Povážská ve Strakonicích, Ondřej PÝCHA ze SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích, Simona JANDOVÁ z Gymnázia v Trhových Svinech, Adéla CTIBOROVÁ ze Střední školy obchodu v Táboře, Veronika KRUTSKÁ a Filip ZIMANDL ze SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v Českých Budějovicích a Vladimír FUCHS ze SPŠ automobilové v Českých Budějovicích.

Zadané téma "Škola - základ života" vedl řadu autorů k zamyšlení nad školou jako takovou, nad jejím přínosem pro budoucí život. V nejednou případě se soutěžící shodli na názoru, že škola pro ně byla především institucí, která jim dala možnost poznat spoustu kamarádů a přátel, s nimiž během školních let prožili nemálo zajímavých zážitků, ke kterým se ve vzpomínkách budou rádi vracet. Někteří se ve svých příspěvcích i kriticky zabývali hodnocením úrovně školní výuky. Oceňovali ve větší míře význam školy v oblasti rozvíjení mezilidských vztahů, týmové práce, kolektivní odpovědnosti než v oblasti předmětové výuky. Bohužel, v řadě příspěvků šlo o pouhé konstatování skutečnosti bez literárního zpracování zadaného tématu.

Stejně jako v předešlých ročnících, i v letošním, porotu opět mile překvapilo několik autorů, kteří zadané téma zajímavě a poutavě zpracovali. Z nich pak porota vybrala oceněné.

V oblasti poezie bylo do soutěže zasláno pouze šest příspěvků. Porotu přesto potěšilo, že je o tento druh literárního projevu mezi autory zájem a že i touto formou dokážou někteří zaujmout.

Nejdůležitější je ale fakt, že mezi mladými lidmi je o literární tvorbu stále zájem, že se stále najdou jedinci, kteří o životě přemýšlí a jsou schopni nejen se o své zážitky a zkušenosti s ostatními podělit, ale dosáhnout v této oblasti i pozoruhodných výsledků.

A kdo tedy stanul na stupních vítězů?


1. místo
Laura POKORNÁ - Gymnázium Jírovcova České Budějovice

2. místo
Vanda SCHWARZOVÁ - Střední odborná škola veterinární České Budějovice

3. místo
Veronika KOBLIHOVÁ - Střední škola obchodu a služeb Tábor a Klára MARKOVÁ - ZŠ Povážská Strakonice

Čestná uznání za poezii
Matyáš KAŠÁK - ZŠ Č. Krumlov a Marek MAŇÁSEK - ZŠ Č. Krumlov

A jako mimořádné ocenění byl na závěr udělen DIPLOM za nejvyšší počet získaných ocenění v historii literární soutěže Jihočeská žabka Gymnáziu Jírovcova, České Budějovice. Vždyť jen letošní vítězka Laura pokorná stála na stupních vítězů vloni i předloni.


Společné foto oceněných autorů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama