POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Vzpomínka na Věroslava Mertla

13. května 2018 v 19:33 | Josef Vrba |  Aktuálně

Letos, 20. května, si připomínáme smutné, pětileté výročí úmrtí našeho kolegy, čestného předsedy Jihočeského klubu Obce spisovatelů - Věroslava Mertla. Zemřel v Českých Budějovicích, krátce po svých čtyřiaosmdesátých narozeninách.

Narodil se 30. března 1929 v Chrášťanech u Týna nad Vltavou. Vystudoval obchodní akademii v Českých Budějovicích, aby zpočátku pracoval jako úředník. V letech 1968-1970 byl redaktorem nakladatelství Růže. Šlo o skvostné období (tak o něm vždy mluvíval) jak jeho pracovního života, tak i zmíněného nakladatelství. Od roku 1971 do 1991 pak působil ve funkci tajemníka Okresního výboru Československé strany lidové.

Byl autorem románů, povídkových sbírek, esejů a deníkových záznamů. Jeho literární činnost byla - mimo jiné - v roce 2001 oceněna i Státní cenou za literaturu.

Byl skromným a slušným člověkem. Je pochován po boku své manželky - sochařky a výtvarnice Arany Mertlové (20.2.1938 Opava - 25.11.2009 Č. Budějovice) -- v obci Kamenný Újezd u Českých Budějovic, v níž v průběhu svého života několik let také bydlel.

Chybíš nám, Věrku!

Foto z archivu Hanky Hosnedlové
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama