POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Co víte a nevíte o Československu

16. července 2018 v 12:46 | Hanka Hosnedlová |  Nové knihy
Kniha Nesamozřejmé Československo (1918-1992), kterou vydalo nakladatelství Brána, je jedním z literárních počinů zaměřených ke stému výročí česko(slovenské) státnosti. A nutno dodat, že počinem skutečně důstojným a z literárního hlediska i náročným. Publikace, která čtenáře provádí historickými mezníky ve vytyčeném období od roku vzniku samostatného Československa až do rozdělení republiky na dva státní celky, čítá totiž více než 350 stran, plných dokumentovaných faktů.
Přesto se nejedná o suchý výčet dat a událostí, ale čtivým způsobem zpracovanou historii, která se niterně dotýká každého z nás. Bauer začíná vyhlášením samostatného státu Čechů a Slováků po skončení první světové války a všímá si všech politických i společenských aspektů, které provázejí nejen tuto slavnou událost, ale i veškeré další mezníky v dějinách našich národů. Pro podrobnějšímu vysvětlení příčin a dopadů jednotlivých aktuálních dění využívá i líčení ekonomické situace v daném období a řady dalších detailů, které konkrétní dobu přibližují z různých úhlů, ale hlavně vzájemných souvislostí. Ačkoliv jste o většině těchto událostí již slyšeli a četli, anebo je i prožívali, najednou vám díky autorově širokému záběru a propojení vyvstávají v úplně novém světle. Ať už se jedná o události datované dobou první republiky a postavení státu v evropském i světovém dění, či o kroky, které vedly k podpisu Mnichovské dohody, následné německé okupaci, ale také ke druhé světové válce, anebo o historické mezníky válečné včetně Pražského a Slovenského národního povstání. Popisuje v konkrétních údajích i poválečnou euforii a komunistický puč v únoru 1948, jakož i jeho následné dopady na vývoj země. Nevyhýbá se ani problematice politických procesů padesátých let, stejně jako po Pražském jaru následujícímu vstupu spojeneckých armád a navazujícím událostem. Přes dobu normalizace se Bauer propracuje až k pádu reálného socialismu v listopadu 1989 a nástupu nového společenského řádu, až k rozdělení Československé republiky na dva samostatné státy.
Knihu doprovází příloha dokumentárních fotografií a slovník politických osobností, působících v knihou sledovaném období. Pro mnohé čtenáře bude jistě zajímavý i přehledný seznam našich prezidentů a předsedů vlád s datovými údaji jejich působení a velice cenným je i stručný přehled dějin Československa v rozmezí vytyčených roků. Myslím, že tato publikace by neměla chybět v knihovničce nikoho, kdo se zajímá o novodobé dějiny své země.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama