POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

Smích mezi řádky

24. září 2018 v 10:40 | Miroslav Tota |  Nové knihy
Knížku Miroslava Toty "Jak jsem… aneb Veselé převyprávění neveselých příběhů", kterou vydalo nakladatelství Nová forma, tvoří soubor samostatných povídkových kapitol, které mají ale společného jmenovatele, a to hlavní postavu vyprávění - záměrně těžkopádného netypického hrdinu Martina. Ten vypráví své životní příhody od dětských let až do okamžiku, kdy se jím vyřčené ano netýká již jen jeho samotného. Ve všech prezentovaných příbězích využívá autor úsměvnou sílu nadsázky, často přerůstající do vygradovaných absurdit. Hned při čtení první kapitolky v Totově nové knize mi autorův styl připomněl někdejší oblíbené a aktuálně motivované Grossmannovy a Šimkovy povídky, které se pravidelně objevovaly hlavně v jejich televizních pořadech, ale i v rozhlase nebo pak i na nahrávkách či v knižním vydání. Nemohu sice tvrdit, že právě tito klasici novodobého českého humoru byli autorovou jedinou inspirací, ale jsem přesvědčená, že i ostatní dříve narození čtenáři si nad stránkami této knižní novinky nesporně připomenou humorné stati právě těchto pánů.
Miroslav Tota uvádí svého vyfabulovaného nešiku Martina do různých situací, samozřejmě předimenzovaných nadsázkou, z nichž nevychází zrovna vítězně a pokud ano, tak spíše v negativním pojetí. Ať už se jedná o nové šle a tělocvik, snahu naučit se kouřit, šampionát v jídle, fotbalový křest, lyžování, jízdu na kolečkových bruslích, návštěvu malé zoo, nákup v supermarketu, plení zahrádky či hlídání kozy. Jedna z delších kapitol pak líčí Martinovu objevnou návštěvu v Praze a seznamování se s dopravními prostředky, další pak neúspěšné hledání zaměstnání, nástup na vojenskou službu či snahu o seznámení s dívkou. Své místo ve vypointovaných příbězích našly i vynálezy doby jako počítač, mobilní telefon, ale i touha stát se poslancem nebo jak snadno dostat rozum. Námluvy a svatba jsou pak obsahem poslední, závěrečné povídky, jako by tím autor chtěl nenápadně naznačit, že po svatbě už končí každá legrace.
Každou kapitolku pak doplňuje básnička na příslušné téma a v podobném stylu jako předchozí povídky. A opomenout nelze ani různorodé, drobné ilustrace doplňující humorné texty.

Hanka Hosnedlová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama