POČET NÁVŠTĚV:

Load Counter

HASTRMANI V JIŽNÍCH ČECHÁCH

16. října 2018 v 10:57 | Jindřich Malšínský |  Nové knihy
Že je pan Jindřich Malšínský skvělým spisovatelem není třeba zdůrazňovat, jeho dílo hovoří samo za sebe. Poutavým stylem, kterým dokáže zaujmout každého čtenáře, napíše snad jakoukoliv knihu, ať už se jedná o klasický román (např. Na křídlech andělů), literární biografii (Principál), povídkovou knihu (Světlo na konci tunelu č. 23), či pohádku (O víle Kristýnce). Některé jeho knihy snad ani nejde "zaškatulkovat", jak se v nich žánry prolínají. Přesto je čtenář přečte jedním dechem a odkládá s pocitem - škoda, že to byla poslední stránka...

A právě taková je jeho nová kniha Hastrmani v jižních Čechách. Dvacet povídek, dvacet příběhů, dvacet jihočeských rybníků. Máte-li rádi literaturu faktu, pak se před každou povídkou dozvíte stručné, ale zajímavé informace o místu děje: obci, počtu obyvatel, rozloze rybníka i jeho vzniku. Následuje samotná povídka, a ať už je zcela smyšlená, či autor velmi umně a čtivě zpracoval místní pověst, je to příběh milý, vtipný, dojemný a hladící na duši. V hlavní roli, jak název vypovídá, jsou na jedné straně pohádkový žánr zastupující vodníci a vodnice, ale na straně druhé i skutečné historické postavy jako Josef Štěpánek z Netolic a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, který se podle pověsti upsal ďáblu. A zase jsme se dostali od reality k pohádkám. Vodníci zde nejsou ti zlí zelení panáčkové škodolibě topící lidi a shromažďující dušičky v hrníčkách, právě naopak, jsou přirozenou součástí vesnice, lidé se s nimi sžili jako s dobrými sousedy, kteří si navzájem pomáhají, a nikdo se nepozastavuje nad tím, když se vodník stane starostou, velitelem hasičů, nebo s místními muzikanty vyhrává na bálech, svatbách a tancovačkách.

Jižní Čechy jsou domovem Jindřicha Malšínského. Být autor malířem, zcela jistě by úspěšně vystavoval své krajinomalby lesů, kopců a kopečků okolních pohraničních hor, a hlavně rybníků. Jeho oborem je ale psaní, nicméně styl, kterým okolní přírodu popisuje, je stejně umělecký jako ty nejlepší obrazy, a navíc dává čtenáři mnohem víc - šanci fantazie, aby si na hrázích rybníků představil ty sedící vodníky, pokuřující své fajfky a zašívající boty, a jejich krásně zelené vodnice, vařící jim kucmoch.

Je jen jeden způsob, jak ukončit povídání o této knize, a to verši. Jako u mnoha dalších knih Jindřicha Malšínského, i tuto provázejí krásné a s obsahem knihy ladící verše jeho dlouholetého přítele A. J. Koláře, který jihočeskou krajinu, v níž se všechny ty hastrmanské příběhy odehrávají, velmi poeticky popsal slovy pravého básníka:

Blankytné nebe, rozkvetlé louky,
dokola kolem jen lesů lem.
Tak stvořil pán Bůh tenhle kus země,
mé jižní Čechy, mou rodnou zem.

Knihu o 134 stranách vydal Dušan Žárský - ŽÁR, www.zar.cz, vyšlo v září 2018 v brožované vazbě a v říjnu 2018 v elektronické verzi.
ISBN 978-80-7590-006-7
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama